top of page

The Tea Party 

 

Kanadyjski zespół rockowy, grający w latach 1990 - 2005  reaktywowany w  roku 2011.

Zespół łączy wschodnią muzykę etniczną z cięższym rockowym brzmieniem inspirowanym klasyką rocka.

Zespół The Tea Party został założony w 1990 roku przez Jeffa Burrowsa, Stuarta Chatwooda i Jeffa Martina po sesji grania w Cherry Beach Rehersal Studios w Toronto. Członkowie zespołu grali już wcześniej w innych wspólnych lub konkurencyjnych zespołach w rodzinnym mieście Windsor, w prowincji Ontario, skąd wszyscy pochodzą. Na nazwę The Tea Party zdecydowali się pod wpływem fascynacji twórczością słynnych Bitników, którzy tak nazywali swoje sesje tworzenia literatury. The Tea Party wydali swój debiutancki album w 1991 roku nagrany w wytwórni Eternal Discs i wyprodukowany przez Jeffa Martina. Wydany w ilości 3500 egzemplarzy łączył wpływy psychodelicznego bluesa i rocka; sprzedawany był podczas lokalnych koncertów zespołu. The Tea Party podpisali kontrakt z EMI Music Canada, co w 1993 zaowocowało wydaniem ich pierwszego oficjalnego albumu „Splendor Solis”. Na krążku poza wyraźną fascynacją Led Zeppelin i The Doors, słychać wpływy wschodniej muzyki etnicznej a w tekstach inspirację światową literaturą; obie cechy stały się znakami rozpoznawczymi zespołu. Album pojawił się w sprzedaży w Australii w 1994 wraz z promującym go singlem „Save Me”, który zapoczątkował olbrzymią popularność zespołu w tym kraju, który stał się drugą co do wielkości na świecie bazą fanów The Tea Party.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Tea Party kontynuowali rozwój swoich muzycznych inspiracji i w 1995 wydali epokowy album „The Edges Of Twilight”(producent Ed Stasium), który stanowił genialną fuzję gitarowego brzmienia i muzyki Bliskiego Wschodu. Trzeci singiel z albumu, „Sister Awake” wyraźnie definiuje styl The Tea Party jako kombinację muzyki klasycznego, trzy-osobowego rockowego zespołu i dźwięków tak egzotycznych instrumentów jak sarod, oud, sitar, czy cała gama bębenków i tamburyn. „The Edges Of Twilight” odniósł olbrzymi sukces komercyjny i uważany jest za absolutny klasyk zespołu. Po powrocie z udanych tras koncertowych po Kanadzie, Europie i Australii, w 1996 grupa nagrała mini album „Alhmabra”, na który złożyły się nowe wersje piosenek znanych z poprzedniego albumu. Premierze towarzyszyło skromne akustyczne tournée po Kanadzie „Alhambra Acoustic and Eclectic”. Jedyną premierową piosenką na krążku jest „Time” nagrana z gościnnym wokalem Roya Harpera, irlandzkiego muzyka folkowego. W 1997 roku zespól wydał najbardziej mroczny i industrialny album w swojej karierze „Transmission”. Jest to zbiór agresywnych, pełnych buntu piosenek, które w wartswie lirycznej poruszają takie tematy jak totalitaryzm, zniewolenie, autodestrukcja, czy komunizm „Transmission” stylistycznie porównywana jest do dorobku Nine Inch Nails i Depeche Mode. 

 

Rok 1999 to album „Triptych” i promująca go piosenka „Heaven Coming Down” będącym pierwszym w historii zespołu numerem jeden w Kanadzie. Muzyka The Tea Party stała się znacznie pogodniejsza i bardziej pozytywna. Zespół nagrał pierwszy  album koncertowy „Live at the Enmore Theatre”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku 2000 The Tea Party wydali album podsumowujący ich dotychczasową twórczość pt. Tangents – The Tea Party Collection oraz DVD ze zbiorem teledysków zespołu pt. “Illuminations”. W 2001 roku ukazał się nowy album “The Interzone Mantras” a pod koniec 2002 roku The Tea Party ruszyli w trasę po Kanadzie wraz z orkiestrą symfoniczną. Koncert w Quebecu został zarejestrowany przez Discovery Channel Canada i pokazany w ramach programu "The Science of a Rock Concert." Ostatni, jak do tej pory, studyjny album The Tea Party to wydany w 2004 roku „Seven Circles” nad którego produkcją czuwał Jeff Martin i Gavin Brown (Three Days Grace, Thornley) oraz trzy utwory wyprodukował Bob Rock (m.in.Metallica, The Cult). W październiku 2005 The Tea Party ogłosili rozpad zespołu, oficjalnie z powodu różnic artystycznych. Ostatnim przed powrotem wspólnie wydanym przez zespół materiałem było DVD „Live: Intimate & Interactive” z nagraniem wywiadu i koncertu nagranego w studio kanału Much Music w Toronto.

 

W kwietniu 2011 roku pojawił się pierwszy oficjalny profil The Tea Party na portalu społecznościowym Facebook. W tym samym miesiącu pojawiły się pierwsze informacje o możliwym powrocie zespołu, a w czerwcu oficjalnie ogłoszono listę letnich koncertów, na których The Tea Party zagrali razem w niezmienionym składzie po ponad sześciu latach przerwy. Ich występy przyciągały regularnie tysiące fanów i były na tyle udane, że zespół ogłosił, powrót na stałe. Po niezwykle udanych trasach koncertowych po Kanadzie i Australii i wydaniu cieszącym się bardzo dużą opularnością albumie koncertowym, The Tea Party ogłosili premierę w 2013 roku nowych piosenek i płyty studyjnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Facebooku działa fanpage "Get The Tea Party On Gdynia Open'er Festival", który ma oficjalne poparcie zespołu i który w krótkim czasie zyskał kilkaset "like'ów". W polskich mediach pojawia się też coraz więcej wzmianek i informacji o kanadyjskim zespole. Na 2014 rok planowana jest światowa trasa koncertowa, podczas której zespół zawita też do Europy. Pozostaj trzymać kciuki aby przy okazji zawitali nad Wisłę.

 

 

 

 

bottom of page